Jak uspořit náklady na vodu

Dům je napojen na rozvod vody Veolia a teplá voda je centrálně ohřívána v kotelně, kterou provozuje společnost Pražská teplárenská a.s. (PT).

Průměrná spotřeba vody v Čechách v roce 2010 byla 138 litrů na osobu a den. Obyvatelé Prahy, ale spotřebovávají stále zhruba o čtvrtinu více vody než činí tento celorepublikový průměr. Jak si stojí náš dům můžete zjistit v sekci Statistiky. Průměrná spotřeba vody sice klesá (např v roce 1965 byla 300 litrů na osobu a den, v roce 1990 byla 180 litrů na osobu a den) ale stále s vodou plýtváme (např. v roce 1760 si lidé vystačili s 20 litry na osobu a den). Dle statistik našeho domu jsme na tom lépe než celorepublikový či celopražský průměr ale i přesto každá koruna za ušetřený litr je přínosná


Tedy jak ušetřit vodu?

Šetření vodou není nic těžkého. Stačí vodou zbytečně neplýtvat, opravit protékající kohoutky a záchodové mísy, raději se sprchovat, pračku a myčku na nádobí zapínat pouze pokud jsou zcela naplněny, zbytečně nesplachovat, instalovat perlátory, používat úsporné baterie a opatřit si nádrž k toaletě, která pracuje s dvojitým splachováním.


Jaké spotřebiče používat?


Baterie – Pákové vodovodní baterie jsou mnohem úspornější než kohoutkové. Nebudete díky nim muset čekat, než odteče studená a začne téct teplá. Prodlevy jsou kratší. Navíc špatně dotažený kohoutek může znamenat ztrátu až 90 litrů týdně.

Pračka – Při praní barevného prádla snižte teplotu z 60 na 40 stupňů. Na bílé prádlo pak stačí šedesátka. Ušetříte tím nejméně čtvrtinu energie. Používejte ale kvalitní prací prášek a odvapňovače. Vodní kámen, který se s každým praním usazuje v bubnu pračky vytváří izolační vrstvu a prodlužuje se tak doba ohřívání a pracího programu vůbec. není-li to nutné nepoužívejte předpírání

Prádlo – Prádlo perte opravdu až když je pračka plná. Pokud například barevného prádla budete mít přece jen málo, nastavte si na pračce poloviční dávku praní. Ušetříte tak vodu, prášek na praní, ale hlavně energii

Čištění zubů - Při čištění zubů používejte sklenici vody, nikoli tekoucí vodu (vyplýtvá 5–7 l). Podobně šetří vodu holení při plném umyvadle

Sprcha – Rychlou sprchou spotřebujete asi 70 litrů vody. Koupáním ve vaně téměř dvakrát tolik. Pokud však patříte mezi milovníky dlouhého sprchování, vana bude lepší řešení. Sprchování delší jak sedm minut se nevyplatí. Pětiminutová sprcha vás vyjde asi na 5 korun.  

Vana – Ušetřit na koupání ve vaně můžete tím, že ji nebudete napouštět vřelou až po okraj. Pokud máte rohovou vanu, platí to dvojnásob. Má totiž větší objem.

Toaleta – Pořizujete-li si toaletu, kupte takovou, která bude mít dva systémy splachování s takzvaným WC stopem. Menším tlačítkem spotřebujete 2 litry na jedno spláchnutí, velkým tlačítkem pak 9 litrů. U klasických jednofázových splachovadel je to přitom asi 10 litrů na jedno spláchnutí.Šetření vody - šetření planety a peněz

Tipy na šetření vodou

Myčka na nádobí je největším spotřebitelem vody v kuchyni. Pokud si pořídíte model, který pracuje s menším množstvím vody, ušetříte nejen vodu, ale také peníze. Myčku potom používejte jen pokud je zcela naplněna. Abyste zabránili plýtvání tekoucí vody pokaždé, když se chcete napít, naplňte vodou džbán, nebo láhev a uložte ji do lednice. Voda tak bude chlazená a nemusíte zbytečně nechávat vodu odtéct. Při ručním mytí nádobí jej neoplachujte. Pokud máte dvě umyvadla jedno napusťte čistou vodou. Pokud ne, umyté nádobí dejte do odkapávače, poté napusťte umyvadlo vodou a nádobí do něj vložte. Spravte všechny kapající kohoutky. Jedním takovým kohoutkem může prokapat 30 – 100 litrů vody denně. Pokud budete prát jen s plně naplněnou pračkou, ušetříte až 10 litrů vody týdně. Pořiďte si také takový model pračky, který vodou šetří. Raději se sprchujte, než se koupejte v napuštěné vaně. Při koupání dětí, nebo domácích zvířat, naplňte vanu jen vodou, která je k jejich umytí potřeba. Napuštěná vana znamená 100 – 150 litrů vody, kdežto v průměru při jednom sprchování spotřebujete pouze 30 – 50 litrů vody.

Při čištění zubů nenechávejte puštěný kohoutek. Pořiďte si nádrž k toaletě, která pracuje s dvojitým splachováním. Plné spláchnutí je přitom 6 litrů a poloviční pouze 3 litry. Při šamponování vlasů vypněte vodu. Používejte úsporné sprchové hlavice se stop ventilem. Můžete tak ušetřit až 30 procent a snížíte spotřebu až na pouhých 6 litrů vody za minutu. Pořiďte si perlátory, nejlépe takzvané antivápenné. V antivápenných perlátorech se neusazuje vodní kámen ani baterie a tudíž se nemusí tak často čistit jako ty obyčejné. Do záchodu nesplachujte zbytky jídla, hmyz či malé odpadky, ale hoďte je rovnou do koše. Pouhé dvě zbytečné spláchnutí denně spotřebují asi 6000 litrů vody ročně. K zalévání květin používejte dešťovou vodu. Nepoužívejte tekoucí vodu k rozmrazování potravin, raději je dejte přes noc z mrazáku do ledničky či využijte rozmrazovací funkce na mikrovlnce. Trávník postačí zavlažovat každých pět až sedm dní v létě a každých deset až čtrnáct dní v zimě. V případě vydatných dešťů zavlažování vynechejte.

Nejvíce vody spotřebujeme na osobní hygienu, jde až o 50 % celkové spotřeby vody. Za rok to činí přibližně 1200 Kč na osobu. Když k tomu navíc připočteme náklady za vodu spotřebovanou v kuchyni a při praní, dostaneme se zhruba na 35 000 litrů ročně.

Perlátory a úsporné baterie

Pokud berete šetření vodou vážně, začněte s Vašimi kuchyňskými a koupelnovými bateriemi. Pořiďte si úspornou baterii či perlátor, jenž sníží spotřebu vody pomocí provzdušnění. Obyčejným kuchyňským kohoutkem proteče za minutu 11 – 19 litrů vody. Sprchovou hlavicí může za minutu protéct až 27 litrů vody.

Co je to perlátor?

Perlátor je zakončení vodovodní baterie, které směšuje proud vody se vzduchem. Proudu vody tak dodává na objemu a díky menším otvorům pro průtok vody zvyšuje její rychlost a dodává jí tak na síle. Výhodou je, že i klasické perlátory o nízké ceně lze jednoduše našroubovat na téměř jakoukoliv baterii.

Mimo klasických perlátorů se můžete setkat i s perlátory, které nabízejí různé funkce jako například pulzování proudu vody v určitém tempu. Tyto funkce jistě oceníte při sprchování.

Regulace průtoku je také velmi užitečným doplňkem sprchových hlavic. Průtok vody tak můžete snížit například v případě mydlení či šamponování.

Úsporné baterie

Existují různé typy úsporných baterií. Mohou sem patřit například baterie s mechanickými systémy zvednutí páky, které otevřou pouze poloviční průtok vody a teprve na zvláštní stlačení uvolní celý průtok vody. Dále sem patří také baterie se kterými se setkáváme například na veřejných toaletách, které na jedno spuštění pustí pouze litr vody a poté se automaticky uzavřou. Dalším typem je potom baterie doplněná o infračervené senzory pohybu. Pokud baterie nezaznamená pohyb, automaticky se uzavře.

Termostatické baterie

Termostatické baterie proti běžným bateriím dokáží ušetřit až 50 % vody. Baterie míchají studenou a teplou vodu. Nastavíte si jednoduše požadovanou teplotu vody a baterie automaticky smíchá teplou vodu s vodou studenou. Nejlevnější umyvadlové termostatické baterie začínají zhruba pod 3000 korunami. Termostatické baterie znamenají nejen úsporu vody, ale také úsporu energie, protože voda se ohřeje jen do Vámi požadované teploty. Jsou také bezpečné, proto u nich nehrozí opaření příliš horkou vodou.

Úsporné sprchové hlavice

Jde o sprchové hlavice s nastavitelným průtokem vody. Tyto hlavice soustřeďují proud vody do menšího množství trysek, čímž zvětšují jeho rychlost. Zachovávají stejný mycí efekt a komfort při menší spotřebě vody. Některé hlavice mají také stop ventil, který velmi dobře funguje v kombinaci s termostatickou baterií.
ach jo
Zpět na hlavní stránku
ohen

Copyright (c) 5. ledna 2008 by Miloš Vondruška. Design by Webmaster
Související linky:
Snižování energetické náročnosti v obytných domech
Přemýšlíte, jak doma i na zahradě ušetřit za vodu?